Odporúčame: Top 20 produktov z kategórie Všeobecne o ekonomike, práve
Publikácia sa zaoberá výkladom a aplikáciou zásady ne bis in idem v práve hospodárskej súťaže, ako významným a zložitým právnym problémom, ktorý musí často riešiť Súdny dvor EÚ, Komisia, aj vnútroštátne súdy a orgány na ochranu hospodárskej súťaže členských štátov.Po prijatí Lisabonskej zmluvy, Charty ...viac
Publikácia sa zaoberá výkladom a aplikáciou zásady ne bis in idem v práve hospodárskej súťaže, ako významným a zložitým právnym problémom, ktorý musí často riešiť Súdny dvor EÚ, Komisia, aj vnútroštátne súdy a orgány na ochranu hospodárskej súťaže členských štátov.Po prijatí Lisabonskej zmluvy, Charty základných práv EÚ, nariadenia Rady (ES) č. 1/23 a potom, čo Európsky súd pre ľudské práva prijal rozhodnutie vo veci Zolotukhin, sa stal problém interpretácie zásady ne bis in idem v práve hospodárskej súťaže mimoriadne aktuálnym.Výklad zásady ne bis in idem podávaný Súdnym dvorom EÚ vo veciach hospodárskej súťaže nie je doposiaľ totožný s výkladom tejto zásady uplatňovanej Súdnym dvorom EÚ v "klasickom" trestnom konaní a jej výkladom zo strany Európskeho súdu pre ľudské práva. Líšia sa pomerne zásadným spôsobom v otázke totožnosti chráneného právneho záujmu. Kým v konaní o porušení pravidiel hospodárskej súťaže totožnosť chráneného právneho záujmu je podľa Súdneho dvora EÚ požiadavkou pre uplatnenie zásady ne bis in idem, v "klasickom" trestnom konaní takou podmienkou ani podľa Súdneho dvora EÚ, ani podľa Európskeho súdu pre ľudské práva nie je a ani nemôže byť.Autorka považuje za neprijateľné, aby zásada ne bis in idem bola pre oblasť hospodárskej súťaže bez primeraných dôvodov naďalej interpretovaná rozdielne, ako pre oblasť tzv. "klasického" trestného práva. V publikácii analyzuje stav a vývoj právnej regulácie hospodárskej súťaže v Európskej únii a v Slovenskej republike, ako v jej členskom štáte, s cieľom preveriť či a v akom rozsahu sa pôsobnosť Komisie prekrýva s pôsobnosťou národných úradov na ochranu hospodárskej súťaže. Zhrnula existujúce, aj najnovšie poznatky o vyjadrení a interpretácii zásady ne bis in idem, tak v oblasti "klasického" trestného práva, ako aj v oblasti práva hospodárskej súťaže a kriticky ich analyzovala, s cieľom vyvolať polemiku o riešenej otázke, prispieť k jasnej a jednoznačnej interpretácii zásady ne bis in idem a napomôcť tak pri riešení a predchádzaní sporov o výklad tejto zásady.Dátum vydania: 4.4.2012Vydanie: 1.Väzba: brožovanáISBN: 978-80-7418-138-2Strán: 93Formát (mm): 130x205.
Prezrite si ďalšie Všeobecne o ekonomike, práve, najprezeranejšie produkty N/A alebo najlacnejšie Všeobecne o ekonomike, práve.