Odporúčame: Top 20 produktov z kategórie Všeobecne o ekonomike, práve
V súvislosti so šírením pandémie prijala vláda SR celý rad opatrení. Opatrenia sa týkajú všetkých oblastí. Pre podnikateľa sú však najdôležitejšie opatrenia v oblasti daní, miezd a odvodov. V tomto dvojčísle mesačníka sme v rubrike Aktuálne pripravili odpovede na dôležité otázky a riešenia prípadov, ...viac
V súvislosti so šírením pandémie prijala vláda SR celý rad opatrení. Opatrenia sa týkajú všetkých oblastí. Pre podnikateľa sú však najdôležitejšie opatrenia v oblasti daní, miezd a odvodov. V tomto dvojčísle mesačníka sme v rubrike Aktuálne pripravili odpovede na dôležité otázky a riešenia prípadov, s ktorými sa momentálne každý stretáva v praxi. Titul obsahuje riešenia prípadov z praxe k týmto témam: - Dane a koronavírus - Zamestnávanie a pandémia - Zákon o dani z príjmov a DPH - Daňová strata, Automobil v podnikaní - Jednoduché účtovníctvo a podvojné účtovníctvo - Výsledok hospodárenia - Pracovno-právne vzťahy, Sociálny fond - Podnikanie - Verejná správa Základným rámcom opatrení je v oblasti daní a účtovníctva prijatie zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Zákon upravuje opatrenia v oblastiach, ktoré sú v pôsobnosti Ministerstva financií Slovenskej republiky a ktorých cieľom je zmiernenie negatívnych následkov pandémie. V oblasti daní z príjmov sa stanovuje odklad daňových priznaní a platenie daní z príjmov za minulý rok, ktorý sa uplatňuje do termínu, kým neskončí pandémia nového koronavírusu. Zákon umožňuje posun termínu podania daňového priznania až na koniec mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. V rovnakej lehote musí daňovník daň z príjmov aj zaplatiť. Zákon posúva aj ďalšie lehoty, ktoré s posúvaním daňového priznania súvisia, napríklad lehota na predkladanie vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane a podobne. Ako má zamestnávateľ postupovať pri ochrane zamestnancov v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19, resp. inej pandémie, Zákonník práce priamo nerieši. V každom prípade je však zamestnávateľ povinný z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci uplatňovať všeobecné zásady prevencie, ku ktorým patrí aj vylúčenie nebezpečenstva a z neho vyplývajúceho rizika. Prijatie opatrení zamestnávateľom závisí nielen od pracovných podmienok zamestnanca a charakteru podnikateľskej činnosti zamestnávateľa, ale aj od preventívnych opatrení, ktoré nariadi Ústredný krízový štáb SR. Odpovede na riešenia prípadov k uvedenej téme prinášame v tomto čísle mesačníka.
Prezrite si ďalšie Všeobecne o ekonomike, práve, najprezeranejšie produkty N/A alebo najlacnejšie Všeobecne o ekonomike, práve.