Odporúčame: Top 20 produktov z kategórie Medzinárodné a štátne právo
Napriek tomu, že Slovenská republika sa stala členským štátom Európskej únie pred takmer 12 rokmi a tzv. bruselský systém určovania právomoci a uznávania a výkonu rozhodnutí súdov v občianskych a obchodných veciach sa stal súčasťou nášho právneho systému, dosiaľ nebola tejto problematike v odbornej literatúre ...viac
Napriek tomu, že Slovenská republika sa stala členským štátom Európskej únie pred takmer 12 rokmi a tzv. bruselský systém určovania právomoci a uznávania a výkonu rozhodnutí súdov v občianskych a obchodných veciach sa stal súčasťou nášho právneho systému, dosiaľ nebola tejto problematike v odbornej literatúre venovaná väčšia pozornosť. Navyše, od 10. januára 2015 sa začalo uplatňovať prepracované znenie nariadenia Brusel I, ktoré prináša mnohé zmeny a doplnenia existujúcej úpravy, čo znamená, že otázky právomoci, uznávania a výkonu súdnych rozhodnutí v občianskych a obchodných veciach sa stali opäť aktuálne a je potrebné im venovať novú pozornosť. Vzhľadom na to, že spomenutý bruselský systém funguje v Európe už vyše 40 rokov, interpretácia jeho pravidiel bola upresňovaná rozsiahlou rozhodovacou činnosťou Súdneho dvora Európskej únie, a z toho dôvodu sa okrem znalosti samotného legislatívneho textu vo veľkej miere vyžaduje aj znalosť záverov spomenutých súdnych rozhodnutí. Napriek dlhej histórii uvedenej právnej regulácie sa tento komentár zameriava predovšetkým na aktuálnu právnu úpravu. Pre úplnosť však táto publikácia pri každom ustanovení aktuálneho nariadenia uvádza pre porovnanie aj súvisiacu úpravu podľa nariadenia č. 44/2001, ktorá sa s ohľadom na prechodné ustanovenia stále môže aplikovať na určité právne vzťahy. Voľný pohyb tovaru, služieb, osôb a kapitálu v rámci Európskej únie spôsobuje, že súkromnoprávne vzťahy čoraz častejšie obsahujú tzv. cudzí prvok, a preto je potrebné pri uzatváraní zmlúv, ako aj pri následnom vzniku sporov zohľadňovať spomenutú európsku úpravu. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že otázka právomoci úzko súvisí s ekonomickým posúdením toho, kde a či sa vôbec oplatí viesť súdny spor, predovšetkým s ohľadom na predpokladané náklady súvisiace so súdnym konaním v konkrétnom členskom štáte. Cieľom tejto publikácie je priblížiť a objasniť ustanovenia prepracovaného znenia nariadenia Brusel I, a to najmä s ohľadom na existujúcu judikatúru, a tým prispieť k jednotnej aplikácii tohto nariadenia a k právnej istote zmluvných strán pri uzatváraní zmluvného vzťahu, pri vzniku eventuálnych súdnych sporov, ako aj pri následnom "voľnom pohybe súdnych rozhodnutí" v rámci Európskej únie. Komentár je určený širokej právnickej verejnosti (sudcom, vyšším súdnym úradníkom, advokátom, notárom, exekútorom,.), ale môže byť taktiež nápomocný zmluvným stranám, účastníkom (stranám) v rámci riešenia ich sporov. - prepracované znenie.
Prezrite si ďalšie Medzinárodné a štátne právo, najprezeranejšie produkty N/A alebo najlacnejšie Medzinárodné a štátne právo.